izgorelost
Izgorelost je stanje duševne in fizične izčrpanosti, katero vas lahko oropa veselja do vaše kariere, prijateljstev in družinskih interakcij. Nenehna izpostavljenost stresnim situacijam, kot je skrb za bolnega družinskega člana, dolgotrajno delo ali spremljanje vznemirljivih novic, lahko v vas povzroči stanje daljšega obdobja nenehnega stresa, kar pa privede do stanja, ki mu pravimo izgorelost.

Izgorelosti pa ni vedno lahko opaziti. In ker je izgorelost pereč problem modernega družbenega udejstvovanja smo sestavili vodnik, ki vam bo pomagal prepoznati znake izgorelosti, kot tudi načine za njeno preprečevanje.

Kaj je izgorelost?

Izgorelost, termin, ki ga je skoval psiholog Herbert Freudenberger v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, opisuje hudo stresno stanje, ki vodi do hude fizične, duševne in čustvene izčrpanosti. Zaradi izgorelosti, ki je veliko hujša od običajne utrujenosti, se ljudem težko spopadajo s stresom in opravljajo vsakodnevne obveznosti.

Ljudje, ki doživljajo izgorelost, se pogosto počutijo, kot da nimajo več kaj dati, in se lahko vsako jutro bojijo vstati iz postelje. Morda celo sprejmejo pesimističen pogled na življenje in se počutijo brezupne.

Izgorelost ne mine sama od sebe in, če je ne zdravimo, lahko povzroči resne fizične in psihične bolezni, kot so depresija, bolezni srca in sladkorna bolezen.

Kdo lahko vse dobi izgorelost?

Vsakdo, ki je nenehno izpostavljen visokim ravnem stresa, lahko doživi izgorelost. Strokovnjaki, ki pomagajo, kot so, zdravniki in medicinske sestre, so še posebej ranljivi za to zdravstveno stanje.
Poleg izgorelosti, ki jo povzroča kariera, imajo lahko ljudje, ki skrbijo za otroke, tudi to vrsto ekstremne izčrpanosti. Nedavna študija je pokazala, da lahko tako kot zdravniki in poslovni direktorji tudi matere in očetje izgorejo.

Osebnostne značilnosti, kot so potreba po nadzoru, perfekcionizem in nezmožnost sprostitve lahko prav tako povečajo tveganje za izgorelost.

Kakšni so znaki izgorelosti?

Izgorelost ne zadane posameznika naenkrat, ampak se manifestira po korakih. Koraki izgorelosti se postopoma udejstvujejo v vašem vsakdanjiku, a pomembno je biti pozoren na znake, ki vodijo do stanja izgorelosti.

Če vas skrbi, da morda doživljate izgorelost vendar niste prepričani o znakih smo vam sestavili  seznam simptomov, ki jih lahko uporabite kot vodilo.

Izčrpanost: Občutek fizične in čustvene izčrpanosti. Fizični simptomi lahko vključujejo glavobole, bolečine v trebuhu in spremembe apetita ali spanja.

Izolacija: Ljudje z izgorelostjo se ponavadi počutijo preobremenjene. Posledično se lahko prenehajo družiti in zaupati prijateljem, družinskim članom in sodelavcem.

Beg v fantazije: Nezadovoljni z neskončnimi zahtevami svojih delovnih mest, ljudje z izgorelostjo lahko sanjajo o begu ali odhodu na samostojne počitnice. V skrajnih primerih se lahko obrnejo na droge, alkohol ali hrano, da bi omrtvili svojo čustveno bolečino.

Razdražljivost: Izgorelost lahko povzroči, da ljudje lažje izgubijo potrpljenje s prijatelji, sodelavci in družinskimi člani. Soočanje z običajnimi stresorji, kot so priprava na delovni sestanek, vožnja otrok v šolo in opravljanje gospodinjskih opravil, se lahko prav tako zdi nepremostljivo, še posebej, če stvari ne gredo po načrtih.

Pogoste bolezni: Izgorelost, tako kot drugi dolgotrajni stresi, lahko zmanjša vaš imunski sistem, zaradi česar ste bolj dovzetni za prehlad, gripo in nespečnost. Izgorelost lahko povzroči tudi težave z duševnim zdravjem, kot sta depresija in anksioznost.

12 stopenj izgorelosti

Za razliko od prehlada ali gripe se izgorelost ne pojavi v trenutku, ampak se nabira in se manifestira preko stopenj, ki pa jih bomo opisali.

Pretiran zagon/ambicioznost

Običajno za ljudi, ki začenjajo novo službo ali se lotevajo nove naloge, lahko prevelika ambicija povzroči izgorelost.
Pritiskate se k težjemu delu

Ambicija vas sili, da delate več.

Zanemarjanje lastnih potreb

Začnete žrtvovati samooskrbo, kot so spanje, vadba in dobro prehranjevanje.

Prelaganje konflikta

Namesto da bi priznali, da se trudite do maksimuma, za svoje težave krivite svojega šefa, zahteve svojega dela ali kolege.

Ni časa za potrebe, ki niso povezane z delom

Začnete se umikati družini in prijateljem. Družabna povabila na zabave, kino in zmenke za večerjo se začnejo zditi obremenjujoča, namesto da bi bila prijetna.

Zanikanje

Nestrpnost do tistih okoli vas narašča. Namesto da bi prevzeli odgovornost za svoje vedenje, krivite druge in jih vidite kot nesposobne, lene in prepotentne.

Umik

Začnete se umikati družini in prijateljem. Družabna povabila na zabave, kino in zmenke za večerjo se začnejo zditi obremenjujoča, namesto da bi bila prijetna.

Spremembe vedenja

Tisti, ki so na poti do izgorelosti, lahko postanejo bolj agresivni in brez razloga nagajajo na ljubljene.

Depersonalizacija

Občutek ločenosti od svojega življenja in vaše sposobnosti nadzora nad svojim življenjem.

Notranja praznina ali tesnoba

Občutek praznega ali tesnobnega. Lahko se obrnete na vedenja, ki iščejo vznemirjenje, da se spopadete s tem čustvom, kot so uživanje snovi, igre na srečo ali prenajedanje.
Depresija

Življenje izgubi smisel in začneš se počutiti brezupno.

Psihični ali fizični kolaps

To lahko vpliva na vašo sposobnost obvladovanja. Morda bo potrebna zdravniška pomoč ali duševno zdravje.

Kako preprečiti izgorelost

Stresu se morda ni mogoče izogniti, vendar je izgorelost mogoče preprečiti. Upoštevanje teh korakov vam lahko pomaga preprečiti stres, da vas izgorelost ne dobi v svoje kremplje.

Vaja

Ne samo, da je vadba dobra za naše fizično zdravje, ampak nam lahko tudi spodbudi čustvenost.
In seveda vam ni treba preživeti ure in ure v telovadnici, da bi izkoristili te prednosti. Mini vadbe in kratki sprehodi so priročen način, da postane vadba vsakodnevna navada.

 

Jejte uravnoteženo prehrano

Uživanje zdrave prehrane, polne omega-3 maščobnih kislin, je lahko naravni antidepresiv. Dodajanje živil, bogatih z omega-3, kot so laneno olje, orehi in ribe, lahko izboljša vaše razpoloženje.

Prakticirajte dobre spalne navade

Naše telo potrebuje čas za počitek in ponastavitev, zato so zdrave spalne navade bistvenega pomena za naše dobro počutje.

Torej izogibanje kofeinu pred spanjem, vzpostavitev sproščujočega rituala pred spanjem in prepoved uporabe pametnih telefonov v spalnici pomaga pri spodbujanju zdravih spalnih navad.

Prosite za pomoč

V stresnih časih je pomembno, da poiščete pomoč. Če se vam zdi prošnja za pomoč težavna, razmislite o oblikovanju »prijave« za samooskrbo z bližnjimi prijatelji in družinskimi člani, da boste lahko v težkih časih poskrbeli drug za drugega.

Kako pomagati prijateljem ali družinskim članom

Kako lahko pomagate nekomu, ki doživlja izgorelost? Čeprav nekomu ne morete odvzeti stresa, lahko ponudite podporo in zmanjšate njihovo čustveno obremenitev. In to podporo lahko nudite v teh preprostih korakih.

Poslušajte

Preden skočite v način »popravljanja«, ponudite poslušanje težav vašega prijatelja ali družinskega člana. Če imate nekoga za pogovor, lahko spremenite svet. Ljudje pogosto potrebujejo nekoga, ki bo priča njihovemu stresu in trpljenju, in poslušanje je lahko velik faktor k izboljšanju posameznikovega počutja.

Potrdite občutke in skrbi

Ko prijatelji in družinski člani občutijo posledice izgorelosti, in če rečejo, da se ne sliši tako slabo ali sem prepričan, da se bodo stvari izboljšale, čeprav naj bi te fraze ponudile pomiritev, se lahko zdijo neveljavne, če se nekdo res počuti slabo in brezupno.
Namesto tega ponudite potrditev tako, da rečete: “Tako trdo ste delali, da razumem, zakaj se počutite izčrpane.”

Ponudite posebne vrste pomoči

Posamezniki, ki so izgoreli, so pogosto preutrujeni, da bi razmišljali o načinih, kako jim lahko drugi pomagajo. Namesto da bi se vprašali: “Kako lahko pomagam?” ponudite, da pomagate pri pripravi obroka, vzamete kemično čiščenje ali operete veliko perila.

Prijazne kretnje

Pošiljanje rož, premišljenega besedilnega sporočila ali pisne kartice lahko opomni prijatelje in družinske člane, da niso sami. Ker pogosto delajo dolge ure, se ljudje z izgorelostjo lahko počutijo osamljene in premalo cenjene. Toda majhne geste prijaznosti so lahko negovalne.

Raziskujte vire pomoči

Če prijatelji ali družinski člani potrebujejo dodatno podporo, na primer varstvo otrok, hišno čistilko ali psihoterapevta, ponudite raziskave in pridobite posebne vire za lajšanje stresa.

Nenehna izpostavljenost stresu lahko povzroči izgorelost. Občutki izčrpanosti, tesnobe in izolacije od prijateljev in družinskih članov so lahko nekateri od znakov. Vendar pa lahko uravnotežena prehrana, redna vadba in dober spanec preprečijo to stresno stanje.

Ste zaskrbljeni zaradi prijateljev in družinskih članov, ki bi lahko bili izgoreli? Poslušanje njihovih skrbi, potrditev njihovih čustev in ponujanje posebnih vrst podpore lahko pomagajo razbremeniti.
Izgorelosti se je mogoče izogniti tako, da samooskrba postane del vaše vsakdanje rutine. Tudi če delate dolge ure, se učite za izpite ali skrbite za majhne otroke, ne pozabite v vaš vsakdanjik prinesti nekaj veselja.

Poskusite iti na sprehod, se pogovarjati s prijateljem ali gledati prijeten program na televiziji. Majhne geste samooskrbe, kot so te, lahko preprečijo, da bi se stres spremenil v nekaj resnejšega, kot je izgorelost.